Idag har jag börjat pyssla lite med denna. Har slitit isär allt och börjat gå igenom den. Har kollat bottenplattan, och den var rak o bra. Bytte alla lager, har rensat en del rost o skit. Två av dämparna läckte ordentligt, och ena gummiblåsan var trasig. Kolvstängerna var rostiga på dom två som läckte. Försökte slipa kolvstängerna, men det var ganska djup rost.. Har inte kollat vad delarna kostar, om det ens är värt att renovera dom. Jag har två snikdämpare som jag funderar på att sätta i fram till att börja med.
Trixat lite med bakvagnen och försökt komma på något för att minska vridningen/böjningen i dom bakre bärarmarna. Jag testade göra så här:
Borrade in en lång M8 igenom armen, får se hur mycket det hjälper. Funkar det så får jag väl försöka få tag på en hö/vä-gängad så det är lättare att justera in. Går att finjustera toe lite på dom främre också, så helt låst är man inte.
Har borrat in lite stålhylsor som lagring på pinnarna i bakvagnen också, för att förhoppningsvis få lite mindre friktion, och bättre hållbarhet.
Har konstaterat att bilen är 38 bred, så BMW-karossen passar inte så värst bra.. Vad ändrar dom mellan 38 och 40 egentligen? Känns som det borde vara andra länkarmar och drivaxlar? I värsta fall får jag köra med Peugeot-karossen jag hade på rs5:an förra året, den är ca 38cm bred.
Jag försökte pussla ihop drivlinan, men det stämmer inte alls.. Tror 'kopplingshållaren' (yttre plastbiten i drivlinan) är till en buggy, hålen stämmer bara om man ställer upp motorn.. Dessutom verkar inte drevpassningen mellan diff och mellanaxel stämma heller, kan det också vara annorlunda på en buggy?
Blir väl att beställa lite plastdelar till drivlinan om jag inte råkar hitta kina-alu svinbilligt någonstans. Tips?