Page 1 of 1

Min BMW kaross

Posted: 27 Feb 2011, 11:43
by Söjje
Hadde en BMW 320 si wtcc kaross liggande och tänkte ha den som övnings objekt, det var länge sedan jag målade en kaross så jag ville testa lite olika sprutor o färger.
Förlagan kommer ifrån Nascar o Kyle Busch som emellanåt har m o m`s som sponsor.
Fast jag hadde svårt att få till siffrorna 18 bra så det fick bli en 7 a istället.
Hadde oxå tänkt att måla dit ögon o händer som det är på orginalet på vissa av "prickarna", men det blev lite för avancerat för denna gång, kanske på någon kommande kaross!
Överlag blev jag väldigt nöjd med resultatet, men visst blev det lite små missar här och var, men det syns inte på håll!
Jag har avänt mig av Faskolor och Custom color till toningen av rutorna och kromet i 7:an.
Snik spruta från jula aplicerade faskolor färgen på karossen!

Så nu får jag väl skaffa mig en bil till den eller sälja den :D

Re: Min BMW kaross

Posted: 27 Feb 2011, 11:46
by S 500 R
Läckert!!! Har ett par karosser du kan få lacka annars ;)

Re: Min BMW kaross

Posted: 05 Mar 2011, 22:47
by ADDE
nice

Re: Min BMW kaross

Posted: 05 Mar 2011, 23:15
by wrep
Snygg! men du skulle inte ha tonat rutorna om du vill försöka sälja den... det gör den tyvärr oanvändbar i tävlingssammanhang.... fast det går kanske tvätta bort med lite tur.. :)

Re: Min BMW kaross

Posted: 06 Mar 2011, 19:50
by Söjje
Jo jag är väl medveten om reglerna för tävling, det finns mycket man kan säga om reglerna som finns i denna rc värld, men dom är inte alltid relevanta eller funktionella! :oopsboard:

Men jag tvivlar på att det är någon av dom... vad är dom .. tre fyra stycken som fortfarande harvar vidare i touring klassen skulle villja köpa en färdig målad karre, hälften av dom skiter fullständigt i hur karossen ser ut, kladda dit lite färg så är det bra och dom andra försöker iallafall ha lite hyfs på karossen o vill nog helst måla själva! ;)
Nä det är mest om det finns någon som jag som kör för skojs skull som kanske vill ha en kaross, tänkte jag!

Re: Min BMW kaross

Posted: 06 Mar 2011, 22:05
by wrep
Åja fler än 3-4st är vi faktiskt som kör ;) vad skall du ha för den då?

Re: Min BMW kaross

Posted: 06 Mar 2011, 22:12
by Söjje
Jo jag vet att ni är några st som kör, jag var lite ironisk :)
Jag vet inte vad den kan vara värd, ny från tyskland ca 1200 omålad plus färg o jobb, om det finns någon intresserad så pm:a med ett bud så får vi se :sunglasses:

Re: Min BMW kaross

Posted: 07 Mar 2011, 06:48
by J.A racing
Hm 15 startande i Touring finalen och 19 i GT!

Re: Min BMW kaross

Posted: 07 Mar 2011, 19:06
by Söjje
Jo jag vet hur många det är som kör i dom olika klasserna.
Vad jag menar (lite ironiskt i o för sig) är att det inte är någon trängsel på tävlingarna längre, för några år sedan var det betydligt mer folk som tävlade i både touring o truck på den tiden, sedan i o med GT har ju allt fler gått över till den klassen vilket gör att det blivit färre som kör just touring.
Lite tråkigt i sig, det är kul att kolla på båda klasserna.
Jag hadde en gammal HARM comp som jag tänkte börja tävla med för några år sedan , men upptäckte att det inte var populärt att föreslå endagars tävlingar, så det får vara med tävlandet för mig!

Men kämpa på ni, vem vet kanske även touring får sig ett uppsving :D

Re: Min BMW kaross

Posted: 07 Mar 2011, 22:40
by wrep
Söjje wrote:Jo jag vet att ni är några st som kör, jag var lite ironisk :)
Jag vet inte vad den kan vara värd, ny från tyskland ca 1200 omålad plus färg o jobb, om det finns någon intresserad så pm:a med ett bud så får vi se :sunglasses:

1200kr kaross + 300kr färg + 5tim a 500kr = 4000kr prutat och klart alltså? :)

Re: Min BMW kaross

Posted: 08 Mar 2011, 11:47
by Söjje
Jag hadde tänkt mig 1500 men 4 lax tar jag gärna :thumbsup: