Page 1 of 1
Zenoah cylinder
Posted: 27 Jan 2010, 18:15
by Tozze
Är det någon här på forumet som vet om man kan montera en 2 bultars Zenoah cylinder och kolv på en Solo motor?
Re: Zenoah cylinder
Posted: 27 Jan 2010, 20:01
by Rallyfinnen
Jag har inget svar, men en förutsättning är ju att slaglängden är ungefär samma.
Är den det så går ju det mesta att lösa på ett ellerannat sätt..

Varför vill du göra detta?
Jag har lite dåliga erfarenheter av vevarna på solomotorerna..
Re: Zenoah cylinder
Posted: 27 Jan 2010, 20:11
by Tozze
Är lite sugen på att ev ta en av de 2 Solo motorerna jag har och öka cc från 22,5 eller 23 (vilket det nu är på dem?) till tex 26cc och se skillnaden.
Re: Zenoah cylinder
Posted: 27 Jan 2010, 20:24
by Tozze
Efter noggrannare undersökning av flera olika sprängskisser av både Solo motorer och Zenoah har jag kommit fram till att det går inte att montera en Zenoah cylinder och kolv på en Solo motor. Iaf inte utan stora modifikationer på antingen vevhus eller på cylindern.
Re: Zenoah cylinder
Posted: 27 Jan 2010, 20:51
by waqr
Vad är det som skiljer?
Re: Zenoah cylinder
Posted: 27 Jan 2010, 21:01
by Tozze
Zenoah cylindern skruvas ju fast med två skruvar uppifrån ner i vevhuset. Solo cylindern skruvas fast med fyra skruvar som går igenom vevhuset upp i cylindern. Det är den största skillnaden vad jag kan se. Och det räckte för att jag skall lägga ner denna idén.

Re: Zenoah cylinder
Posted: 27 Jan 2010, 21:09
by waqr
Ok....då var det inte mycket som var lika alltså.