Page 1 of 1

vilka axlar sak jag välja

Posted: 02 Jul 2012, 23:24
by Brad
vet att det redan finns några axel trådar, men undrar vilka axlar ja sak välja, min orginal axel på höger sidan har hoppat ur 3 gånger på banan och böjt sig, så vilken av dessa ska jag ta
http://www.davesmotors.com/s.nl/c.88503 ... id.3443/.f
http://www.davesmotors.com/s.nl/c.88503 ... id.7830/.f
http://www.davesmotors.com/s.nl/c.88503 ... id.8871/.f
http://www.davesmotors.com/s.nl/c.88503 ... id.5379/.f

Re: vilka axlar sak jag välja

Posted: 02 Jul 2012, 23:35
by Malte
Jag har både DS V2/V3 samt FLM´s axlar på mina bilar och det är marginell skillnad på dom. DS är omöjliga för mig att knäcka. Det jag har märkt är att V3 pinnarna har inget synbart slitage efter ett gäng tankar men är å andra sidan dyra att byta ut om det skulle behövas. V2 funkar bra ihop med FLM-koppar och gråa boots för mig. Men det skadar inte att ha några extra pinnar i reserv.

Re: vilka axlar sak jag välja

Posted: 02 Jul 2012, 23:44
by Brad
Malte wrote:Jag har både DS V2/V3 samt FLM´s axlar på mina bilar och det är marginell skillnad på dom. DS är omöjliga för mig att knäcka. Det jag har märkt är att V3 pinnarna har inget synbart slitage efter ett gäng tankar men är å andra sidan dyra att byta ut om det skulle behövas. V2 funkar bra ihop med FLM-koppar och gråa boots för mig. Men det skadar inte att ha några extra pinnar i reserv.
då kör jag nog på v2 till en början, men hur får man tag på extra pinnar till v2, hittar inga på daves. och funkar v2 med orginal kopparna??
för kopparna verkar hålla bra, kommer ju bara köra med orginal motor :drive:

Re: vilka axlar sak jag välja

Posted: 02 Jul 2012, 23:51
by Malte
V2 funkar fint med originalkopparna. glöm bara inte att klippa bootsen i lilla änden för axeldiametern är det skillnad på.
Du kan köpa vilka pinnar som helst hos någon välsorterad järnhandel. Dom skall vara härdade 4x22mm bara.
Det är även bra att fila ett litet spår i mitten på pinnarna så att dom inte kan glida ut.
Bifogar en bild på FLM´s pinnar så du ser hur jag menar:

Image