Köpte denna från England, och fick hem paketet idag. Lite historia: Den ska vara en fd 'fabriksteam-bil' som förra ägaren fick som delbetalning för något hemside-jobb åt Modelcargo. Som vanligt tjatade jag till mig en massa krafs (sa han skulle slänga med allt skit han hade liggande), och det blev en kaross, en hög däck, lite reservdelar till RS5:an, lite alu till FG eller Harm (ingen aning, till salu annons ute), servon, en gammal 230-motor, kolfiber luftburk (sprucken) och lite diverse plock för 200pund extra. Komplett chassi med hydrauliska bromsar och pipa ingick i paketet från början. Detta är dessutom den dyraste rc-bilen jag köpt hittills.. och den är begagnad!
Undrar vad man ska döpa denna till? Carbon-fighter?
Jag har min vana trogen börjat med att plocka isär lite
Hittade glapp i styrningen, och det visade sig att det var skruvarna som satt löst i servoarmarna. Passade på att lägga på lite gummislang på fjädern också, för att få bort det mikroskopiska glappet där också.


Lite smådelar:

Pipa:

Däck:

Och så karossen:


Det första jag kom att tänka på när jag såg bild på karossen var detta

Dvs bilen i filmen TAXI. Vet inte om bilden är på den från första filmen?
Funderar på en taxi-skylt till denna kaross
Vet inte om jag ska växla kaross med Lautern, eller vad det blir. Funderar på att sälja den nu, börjar bli lite många bilar..
Tyvärr inga fler bilder för tillfället.. Tog bara en bild på chassit, och den blev suddig och helt kass. Mer kommer senare när jag skruvar på den. Helgen är räddad









