Page 1 of 8
Airbrush
Posted: 07 Nov 2009, 10:52
by Apex
Är sugen att inhandla ett airbrush paket. Är det någon som har nått bra tips? Kikade på detta paket, men har själv
ingen erfarenhet alls.
http://www.daveartairbrushshop.com/cata ... -p-38.html
Re: Airbrush
Posted: 07 Nov 2009, 11:10
by J.A racing
Jag har inte heller några jätte kunskaper kring detta, men Iwata är ett riktigt bra märke och stora på airbrush. Paketet du länkade till verkar riktigt fint. Jag tror nog det enklare nybörjar paketet är bra för 3800:-.

Re: Airbrush
Posted: 07 Nov 2009, 11:52
by Mats B
Okej boy´s ska försöka delge mina funderingar angående airbrush.
Jag har själv en Iwata proffs spruta & en från Jula.
Som kompressor så använder jag en liten 500:- komressor från Powercraft med 6L tank & regulator & fuktavskiljare.
Fördelen med en lite större kompressor är att den inte behöver gå hela tiden. Nackdelen är att dom låter lite mera än en "riktig"airbrush komressor.
Jag använder nästan uteslutande Fascolour färg & har därför köpt deras adaptrar så jag sätter flaskorna direkt på sprutan & det fungerar väldigt smidigt enligt mig.
Angående sprutorna så är det faktiskt inte så stor skillnad som man kan tro.
Visst det är lite mer precis sprutbild från Iwata sprutan men det är inte så stor skillnad så man kan rättfärdiga priset.
Anledningen att jag köpte den billiga sprutan trots att jag redan hade Iwata´n var att den billiga hade en liten överliggand färgkopp som är smidigare om man ska blåsa många olika färger på små områden(typ på flammor där man använder 5-6 olika nyanser) Annars så föredrar jag en spruta med "hängande" färg behållare så man kan köra med fascolour´s adaptrar.
Re: Airbrush
Posted: 07 Nov 2009, 12:25
by Mats B
Glömde ju lite info.
Den billiga sprutan kostar ca 300:- & finns även med underliggande färgbehållare.
Slutligen vill jag bara säga att det viktigaste (enligt mig) är att sprutan har Dubble action Dvs att du kan justera färg kontra luft mängden med fingret.
Med en single-action spruta drar du bara bak/trycker ner (beroende på modell) avtryckaren så startar luften & även färgen samtidigt medans du på en dubble-action spruta reglerar man luftmängden & färgmängden separat med avtryckaren , för luft så trycker man ner avtryckaren medans men drar den bakåt för att reglera färgmängden.
Det möjligör en jämn sprutbild utan att det blir "spottdroppar" från sprutan som annars är vanligt på Single-action sprutor.
Re: Airbrush
Posted: 07 Nov 2009, 13:58
by waqr
En dum fråga kanske men vad är det som gör att en kaross som är sprayad med en airbrush blir bättre än en som är sprayad från en burk? Som sagt kanske en dum fråga men jag är inte så inne i just detta

Re: Airbrush
Posted: 07 Nov 2009, 14:06
by Apex
Mats tack för det utförliga svaret. Tittade på garagekompressorer först, men ska man hålla till i källaren så är en tyst modell att föredra.
Re: Airbrush
Posted: 07 Nov 2009, 15:47
by Mats B
Det finns airbrush kompressorer på biltema & jula för ca 6-800:-
dom är ganska tysta tror jag.
personligen tycker jag det är smidigt med min "garagekompressor" då den är kanon även när det är dax å rengöra bilen

Re: Airbrush
Posted: 07 Nov 2009, 18:19
by Apex
Mats var det dubble action på julas airbrush? Står inget på deras hemsida.
Re: Airbrush
Posted: 07 Nov 2009, 19:34
by Mats B
Den jag har är det det på.
Det är artikel nr 082-004 som jag har & den är en dubble-Action spruta ,
som det ser ut så har även 082-001 dubble-action
Däremot så är 082-002 en singleaction spruta.
Om du kollar på bilderna så ser du skillnaden på uppbyggnaden
På singelacrion sprutan så reglerar du bara luften med knappen & luften suger upp färgen via ett venturi munstycke
så det går inte reglera färgmängden , Ock det blir stor risk för stora "spott-droppar" på karossen eller vad som nu lackas.
Re: Airbrush
Posted: 07 Nov 2009, 22:03
by J.A racing
Jag har den där dualaction sprutan från Jula med överliggande färgkopp. Den har strulat varje gång jag använt den, lånade en Iwata spruta och testade. Ojoj vad kul det var att lacka när det fungerar utan problem med läckage och stopp i munstycken mm. Jag använder enbart Faskolor och kör med en vanlig garage kompressor med tryckregulator. Kanske haft otur och fått en skitspruta vad vet jag, men jag funderar på en bättre i prisklassen runt 1000-1500:-. Dom är nog rätt prisvärda en för 5000:- är nog lite onödiga för hobby amatörbruk.
Och varför resultaten oftast blir bättre med airbrush är i första hand att man kan lägga så extremt tunna lager, så man slipper läckage i maskeringar mm.

Re: Airbrush
Posted: 08 Nov 2009, 08:28
by huSSe
nu blir man ju riktigt sugen på att skaffa en airbrusch!
finns det nå bra svenska lænkar till dom som sæljer
kompletta airbrusch paket. eller løsa komponenter.
utlænska lænkar går oxå.
tack på førhand.
Re: Airbrush
Posted: 08 Nov 2009, 10:29
by Apex
Husse kolla på ebay.
Re: Airbrush
Posted: 08 Nov 2009, 10:44
by Mats B
Usch för måndags ex
Det kan vara så att du haft otur med din eller så har jag haft tur med min , vem vet ???
Faktum är att jag tycker den funkar helt lysande , & att den sen bara kostar 300:- gör det bara bättre...
Re: Airbrush
Posted: 09 Nov 2009, 19:17
by sideburn80
Jag har en sån här:
http://www.fargproffsen.se/product.asp?product=983" onclick="window.open(this.href);return false;
Tycker den funkar fin fint, men jag vet inte det exakta priset då jag fick den av några kompisar för att jag lackat åt dem.
Re: Airbrush
Posted: 09 Nov 2009, 19:19
by sideburn80
Men jag tror att den här kan vara skaplig oxå:
http://www.umeabilfarg.se/" onclick="window.open(this.href);return false;