Då är det dags att damma av bilarna. Tanka oljan och fylla alkylat.
Nu skall kampen om årets mästare börja.
Först ut är Norrköping och Peking Ring som tar emot oss 19/6.
En bana i konstgräs som bjuder in till många kamper.
In och anmäl er på HRC https://houseofrc.com/events/140 och läs på dom regeländringar som blivit pga pandemin.
Med Vänlig Hälsning Tävlingsledningen.
RcBashcup Deltävling 1 2021
RcBashcup Deltävling 1 2021
Fg GT Bmw M3 Martini
FG Leo 2020
Elcon Traxx
FG Leo 2020
Elcon Traxx
Re: RcBashcup Deltävling 1 2021
Vårat preliminära tidsschema.
Kval – 10min race - Position för 1/8-final
9:30 2wd B (2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 osv. från föregående Cup i deltävling 1, aktuell tabell i övriga tävlingar)
9:50 2wd A (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 osv från föregående Cup i deltävling 1, aktuell tabell i övriga tävlingar)
10:10 4wd C (3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24 osv. från föregående Cup i deltävling 1, aktuell tabell i övriga tävlingar)
10:30 4wd B (2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23 osv. från föregående Cup i deltävling 1, aktuell tabell i övriga tävlingar)
10:50 4wd A (1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22 osv. från föregående Cup i deltävling 1, aktuell tabell i övriga tävlingar)
Särskiljning mellan placering till 1/8-final sker genom mest körda varv totalt i kvalet.
Banprepp
1/8-final – 8 min race - 20p till vinnare i A-heat, sjunkande med 1p skillnad genom resultat i B/C-heat
11:10 2wd B – 2 bäst placerade upp till A-grupp nästa heat
11:25 2wd A - 2 sämst placerade ner till B-grupp nästa heat
11:40 4wd C - 2 bäst placerade upp till B-grupp nästa heat
11:55 4wd B - 2 bäst placerade upp till A-grupp nästa heat 2 sämst placerade ner till C-grupp nästa heat
12:10 4wd A - 2 sämst placerade ner till B-grupp nästa heat
LUNCH / BANPREPP
1/4-final – 8 min race - 20p till vinnare i A-heat, sjunkande med 1p skillnad genom resultat i B/C-heat
13:10 2wd B – 2 bäst placerade upp till A-grupp nästa heat
13:25 2wd A - 2 sämst placerade ner till B-grupp nästa heat
13:40 4wd C - 2 bäst placerade upp till B-grupp nästa heat
13:55 4wd B - 2 bäst placerade upp till A-grupp nästa heat 2 sämst placerade ner till C-grupp nästa heat
14:10 4wd A - 2 sämst placerade ner till B-grupp nästa heat
Banprepp 13:55- 14:10
½-final – 10 min race - 20p till vinnare i A-heat, sjunkande med 1p skillnad genom resultat i B-heat
14:25 2wd B
14:40 2wd A
14:55 4wd C
15:10 4wd B
15:25 4wd A
BANPREPP / Finalindelning
De 5st förare med mest poäng i respektive klass under dagen är direktkvalificerade till A-final.
Finaler: 40p till vinnare A-final, sjunkande med 2p skillnad ner genom resultat i b/C-final.
Vinnare i B-final i respektive klass är kvalificerade att köra A-final, med minsta poäng att vinna 24 poäng. Väljer denna förare att inte köra A-final tilldelas denne 24 poäng, och lägsta poäng att köra om i A-final blir då istället 26 poäng.
C-Final 20min race
16:00 4wd Vinnare i C-final går till B-final!
B-Final 20min race
15:25 2wd Vinnare i B-final går till A-final!
16.50 4wd Vinnare i B-final går till A-final!
Banprepp / Finalindelning 16:10 - 16:25
A-Final 20min race
17:20 2wd
17:50 4wd
Kval – 10min race - Position för 1/8-final
9:30 2wd B (2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 osv. från föregående Cup i deltävling 1, aktuell tabell i övriga tävlingar)
9:50 2wd A (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15 osv från föregående Cup i deltävling 1, aktuell tabell i övriga tävlingar)
10:10 4wd C (3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24 osv. från föregående Cup i deltävling 1, aktuell tabell i övriga tävlingar)
10:30 4wd B (2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23 osv. från föregående Cup i deltävling 1, aktuell tabell i övriga tävlingar)
10:50 4wd A (1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22 osv. från föregående Cup i deltävling 1, aktuell tabell i övriga tävlingar)
Särskiljning mellan placering till 1/8-final sker genom mest körda varv totalt i kvalet.
Banprepp
1/8-final – 8 min race - 20p till vinnare i A-heat, sjunkande med 1p skillnad genom resultat i B/C-heat
11:10 2wd B – 2 bäst placerade upp till A-grupp nästa heat
11:25 2wd A - 2 sämst placerade ner till B-grupp nästa heat
11:40 4wd C - 2 bäst placerade upp till B-grupp nästa heat
11:55 4wd B - 2 bäst placerade upp till A-grupp nästa heat 2 sämst placerade ner till C-grupp nästa heat
12:10 4wd A - 2 sämst placerade ner till B-grupp nästa heat
LUNCH / BANPREPP
1/4-final – 8 min race - 20p till vinnare i A-heat, sjunkande med 1p skillnad genom resultat i B/C-heat
13:10 2wd B – 2 bäst placerade upp till A-grupp nästa heat
13:25 2wd A - 2 sämst placerade ner till B-grupp nästa heat
13:40 4wd C - 2 bäst placerade upp till B-grupp nästa heat
13:55 4wd B - 2 bäst placerade upp till A-grupp nästa heat 2 sämst placerade ner till C-grupp nästa heat
14:10 4wd A - 2 sämst placerade ner till B-grupp nästa heat
Banprepp 13:55- 14:10
½-final – 10 min race - 20p till vinnare i A-heat, sjunkande med 1p skillnad genom resultat i B-heat
14:25 2wd B
14:40 2wd A
14:55 4wd C
15:10 4wd B
15:25 4wd A
BANPREPP / Finalindelning
De 5st förare med mest poäng i respektive klass under dagen är direktkvalificerade till A-final.
Finaler: 40p till vinnare A-final, sjunkande med 2p skillnad ner genom resultat i b/C-final.
Vinnare i B-final i respektive klass är kvalificerade att köra A-final, med minsta poäng att vinna 24 poäng. Väljer denna förare att inte köra A-final tilldelas denne 24 poäng, och lägsta poäng att köra om i A-final blir då istället 26 poäng.
C-Final 20min race
16:00 4wd Vinnare i C-final går till B-final!
B-Final 20min race
15:25 2wd Vinnare i B-final går till A-final!
16.50 4wd Vinnare i B-final går till A-final!
Banprepp / Finalindelning 16:10 - 16:25
A-Final 20min race
17:20 2wd
17:50 4wd
Fg GT Bmw M3 Martini
FG Leo 2020
Elcon Traxx
FG Leo 2020
Elcon Traxx
- Dave
- Site Admin
- Posts: 11648
- Joined: 11 Feb 2010, 21:10
- Phone Number: 0706318394
- Location: Falköping
Re: RcBashcup Deltävling 1 2021
Och vinnarna från första deltävlingen på Peking Ring i Norrköping!
2wd:
1a plats Smurfen
2a plats Fredrikf
3e plats Fredricson
4wd:
1a plats Morgan77
2a plats ConnySvensson
3e plats Kingstreet
Snabbaste varv 2wd: Fredrikf 31.154
Snabbaste varv 4wd: Emanuel21 27.724
Dagens Sportsman: Streight
Stort tack till alla som var med och kämpade i värmen!
2wd:
1a plats Smurfen
2a plats Fredrikf
3e plats Fredricson
4wd:
1a plats Morgan77
2a plats ConnySvensson
3e plats Kingstreet
Snabbaste varv 2wd: Fredrikf 31.154
Snabbaste varv 4wd: Emanuel21 27.724
Dagens Sportsman: Streight
Stort tack till alla som var med och kämpade i värmen!
Re: RcBashcup Deltävling 1 2021
Resultat efter deltävling 1
Fg GT Bmw M3 Martini
FG Leo 2020
Elcon Traxx
FG Leo 2020
Elcon Traxx
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 1 guest